MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

help3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

W nagrodę w Wielkopolskę

test

12W dniach 24-26. września 17-osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pań J. Nietupskiej i K. Rogozińskiej pojechała na wycieczkę ufundowaną przez Dyrektora szkoły Halinę Leszczyńską w Wielkopolskę.

 

Była to nagroda za poprawę ich osiągnięć w różnych dziedzinach funkcjonowania w szkole.
Program wycieczki był bardzo bogaty, a rozpoczynał się zwiedzaniem kopalni soli w Kłodawie. Jest to największa czynna kopalnia w Polsce, dlatego też konieczne było zachowanie środków ostrożności.Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych oraz obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s pozostawił niezapomniane wrażenia.
Z kopalni pojechaliśmy do Łęczycy.Zamek - siedziba łęczyckiego muzeum - zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego w swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Z zamkiem i miastem związana jest postać najsłynniejszego polskiego diabła – Boruty. Ślady jego łap i ogona zobaczyliśmy na wieżach archikolegiaty w Tumie.
Drugi dzień naszej podróży rozpoczęliśmy kolejną lekcją historii w Chełmnie nad Nerem. Znajdował się tu podczas II wojny światowej Obóz Zagłady Kulmhof – miejsce bardzo nietypowe, inne od znanych obozów, bez drutów, bram i wieżyczek strażniczych. Nie były potrzebne, ponieważ każdy, kto dotarł w to urokliwe miejsce był natychmiast uśmiercany w bestialski sposób.
 Po zwiedzeniu zamku w Kórniku, alei dębów w Rogalinie znaleźliśmy się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. W 13 pawilonach zgromadzono tu eksponaty z zakresu szeroko rozumianej historii rolnictwa, wsi i przetwórstwa rolno – spożywczego na ziemiach polskich. Imponująca jest kolekcja zabytkowych silników i ciągników oraz samolotów służących rolnictwu.
Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w katedrze gnieźnieńskiej, która jest nierozłącznym elementem historii Polski. Mieliśmy okazję być przy zabytkowych drzwiach z wizerunkami żywota św. Wojciecha oraz w podziemiach przy ruinach ołtarza, przy którym odprawiana była msza koronacyjna króla Bolesława Chrobrego.
Dzięki uprzejmości i gościnności Dyrekcji i pracowników ZS CKR w Powierciu mogliśmy korzystać z noclegów i wyżywienia w tutejszym internacie, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Za gościnę, wyrozumiałość i niezwykle miłą atmosferę jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Joanna Nietupska

galeriafoto

 ue2

20 034

 

cooltext385639034408631

 

prawa0

klikenauczanie

 

DTZCI430R

 

DTZCI430U

 

prawa1

prawa2

prawa3

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15