MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

help3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

Andrzejki w bibliotece 2016

test

52Obchodzenie „Andrzejek" to bardzo stara tradycja, której pochodzenie trudno jest dziś określić.

Pierwsze zapiski na ich temat datowane są na XVI wiek. Zostały opisane w pewnej sztuce scenicznej. Padają tam słowa: "Nalejcie wosku na wodę, poznacie swoją przygodę (...). W Wigilię Jędrzeja świętego ujrzy oblubieńca swojego". Stąd obchodzenie święta wiąże się z wróżbami - m.in. laniem wosku.
W naszej szkolnej bibliotece Andrzejki zorganizowano 30 listopada 2016 r. Były wróżby i zabawy inspirowane tradycją. Uczniowie, którzy przeobrazili się tego dnia w postaci ze świata fantastyki, starali się wciągnąć gości do gry „na niby" w przepowiadanie przyszłości. Wszyscy wiemy, że to tylko zabawa, ponieważ prawdziwa przyszłość każdego z nas nie zależy od ilości wylanego na wodę wosku. Tego dnia bibliotekę odwiedziło wielu uczniów i nauczycieli, na których czekały niespodzianki w postaci słodyczy i ciasteczek z wróżbą. Nauczyciele – bibliotekarze starali się zachęcić przy tej okazji czytelników do wypożyczenia książek, ponieważ dobra książka może być najlepszym drogowskazem naszej przyszłości.

Andrzejki to święto, które zna każdy. Obchodzone co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Dawniej w andrzejkowy wieczór wróżby urządzały panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż. Dziś andrzejkowe wróżby są tylko formą zabawy i wspólnego spędzania czasu, ale w naszej szkole nadal obecne. Tradycję podtrzymuje Samorząd Szkolny, który częstował wszystkich, obecnych tego dnia w szkole, ciasteczkami. W ich wnętrzu ukryte były powiedzenia, śmieszne zwroty i życzenia na dobry dzień. Uczniowie, a także nauczyciele chętnie po nie sięgali.

galeriafoto

 ue2

20 034

 

cooltext385639034408631

 

prawa0

klikenauczanie

 

DTZCI430R

 

DTZCI430U

 

prawa1

prawa2

prawa3

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15