Znów powitaliśmy lato…

17 100W promieniach słońca w niedzielę 10. czerwca 2018r., na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce odbył się kolejny festyn sportowo-rekreacyjny i piknik rolniczy ”Powitanie Lata u Ossolińskich”.

Jak co roku nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Organizatorzy starannie przygotowali bardzo urozmaicony program imprezy, która zrodziła się z pasji, zamiłowania do wsi, rolnictwa i lokalnej tradycji. Impreza ta to owoc współpracy ZSCKR im. K. Kluka w Rudce, Gminy Rudka oraz SP im. Jana Pawła II w Rudce. Tegoroczny festyn i piknik rolniczy współorganizowany był przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Podlaskiego i współfinansowany przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Partnerami imprezy byli też: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Nadleśnictwo Rudka oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.
Staraniem gospodarzy i współorganizatorów ta jedna, czerwcowa niedziela roku przyciąga rzesze odwiedzających, którzy przyjeżdżają z bliższych i dalszych zakątków regionu. Atrakcjami pikniku były wystawy i pokazy nowoczesnego sprzętu rolniczego, wystawy małych zwierząt, wykłady branżowe, stoiska firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa, stoisko degustacyjne produktów regionalnych, stoiska handlowe, ludowe i wyrobów regionalnych oraz rękodzieła.
Nie mogło również zabraknąć konkursów o tematyce rolniczej i historycznej: konkurs „Sto lat polskiego rolnictwa na stulecie niepodległości” oraz konkurs wiedzy o historii Rudki.
W doskonale wyposażonych, nowoczesnych pracowniach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce odwiedzający mogli przekonać się, jak pomoce naukowe i sprzęt multimedialny ułatwiają i uatrakcyjniają zdobywanie wiedzy we współczesnej szkole. Zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach i interaktywnych zabawach organizowanych w pracowniach technologii gastronomicznej, informatycznej, cyfrowym laboratorium językowym czy też pracowni języka polskiego. Nie można też zapomnieć o stoiskach szkolnych, które co roku gwarantują różnorodne atrakcje, przede wszystkim kulinarne – stoisko gastronomiczne przygotowane przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych czy też Małe Bistro oferujące smaczne przekąski, aromatyczną kawę i pyszne ciasta w nastrojowych wnętrzach. Warto podkreślić bogatą w tym roku ofertę związaną z historią wsi polskiej - Muzeum w Bielsku Podlaskim przygotowało wystawę i promowało „Katalog ręczników ludowych gminy Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki” a Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu przedstawiło wystawę i bogatą ofertę wydawniczą, zainteresowaniem cieszyło się również muzeum szkolne.
„Powitanie Lata u Ossolińskich” to festyn, w którym uczestniczą całe rodziny, nie może zatem zabraknąć atrakcji dla najmłodszych: dmuchany plac zabaw, kule wodne, szczudlarze, malowanie twarzy oraz oczywiście lody i wata cukrowa, bo bez tego nie byłby to prawdziwy, letni piknik. Atrakcją dla dzieci i dorosłych był również konkurs dojenia sztucznej krowy. Przez cały czas trwania imprezy konkursom, pokazom i degustacjom towarzyszyły występy zespołów muzycznych i folklorystycznych. Oprócz najmłodszych artystów ze SP w Rudce i zespołu wokalnego „Septyma” działającego w ZSCKR, na scenie prezentowały się zespoły „Razem” i „Młodzi Duchem” z gminy Wyszki, Ludowe Zespoły Pieśni i Tańca „Skowronki" i „Mazowia” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szepietowa. Byli też artyści występujący po raz pierwszy na scenie „Powitania Lata u Ossolińskich”.
Jak co roku nie zabrakło również przejażdżek bryczkami zaprzężonymi w kucyki i konie, można też było nacieszyć oko prezentacją samochodów z połowy ubiegłego wieku.
ZSCKR w Rudce to miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością i pasją, a organizowany już po raz szósty festyn sportowo-rekreacyjny i piknik rolniczy ”Powitanie Lata u Ossolińskich” jest doskonałą okazją, aby wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mogli doświadczyć życzliwej, przyjaznej atmosfery i pożytecznie spędzić upalne, niedzielne popołudnie. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko to, co zaplanowali organizatorzy, zaspokoiło potrzeby i oczekiwania wszystkich gości. W urokliwym klimacie pięknego zespołu pałacowo-parkowego Rudka po raz kolejny powitała lato – lato pełne słońca, kolorów i muzyki.