"Wdzięczni Polskiej Wsi" 2019

18 124W niedzielę 25. sierpnia 2019r. odbywało się w Kolnie II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi". Na tych uroczystościach nie mogło zabraknąć delegacji naszej szkoły, która uczestniczyła w wydarzeniu na zaproszenie Wojewody Podlaskiego.

Dożynki na podlaskiej ziemi rozpoczęły się o godz. 12.00 polową mszą świętą pod przewodnictwem biskupa diecezji łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego. Święto rolników na Podlasiu zaszczycili swoją obecnością dostojnicy państwowi: Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Edukacji Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oraz mieszkańcy regionu.
Po mszy świętej odbyły się oficjalne uroczystości, podczas których zostały wręczone wyróżnienia dla rolników i kół gospodyń wiejskich - Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa.
O zasługach polskiego rolnictwa i perspektywach jego rozwoju mówili podczas swoich wystąpień Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.
Tradycje i zwyczaje wsi podlaskiej miały okazję zaprezentować koła gospodyń wiejskich z całego regionu. Na stoiskach można było obejrzeć rękodzieło ludowe oraz spróbować potraw i wypieków regionalnych. Nie zabrakło również stoisk instytucji wspierających rolnictwo. Ze sceny rozbrzmiewały muzyka, śpiew i tańce występujących zespołów ludowych, w tym zaprzyjaźnionego z naszą szkołą ludowego zespołu „Skowronki” z Brańska.