MENU UCZNIA

BAZA SZKOŁY

 edukacjam3m

help3m

listyizyczm

to warto wiedziecm

OGŁOSZENIA

ARCHIWUM

Warsztaty produkcji serów metodami tradycyjnymi

test

19 102W dniach 12-14 lutego bieżącego roku w ZSCKR w Rudce w nowo otwartym obiekcie – warsztatach przetwórstwa płodów rolnych metodami tradycyjnymi zwanymi „Gacówką”, odbyły się szkolenia z zakresu produkcji serów.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie, którzy chcieli zdobyć dodatkowe kompetencje i nauczyć się samodzielnego wytwarzania różnych rodzajów serów. Zainteresowanie wśród młodzieży było bardzo duże. W zajęciach uczestniczyło łącznie ponad 80 osób, reprezentujących wszystkie prowadzone w szkole kierunki kształcenia. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak przy niewielu środkach i odrobinie pomysłowości wytwarzać wspaniałe sery w warunkach domowych, czy też we własnym gospodarstwie rolnym. Prowadzący przekazał młodzieży wszystkie informacje przydatne do zorganizowania własnego warsztatu serowarskiego. Uczestnicy nabyli również nieodzowne w zawodzie serowara umiejętności praktyczne.
Warsztaty okazały się być nie tylko wspaniałą lekcją, ale też edukacyjną zabawą i bardzo pożyteczną przygodą. W części praktycznej, w grupach dwuosobowych uczniowie wykonali trzy rodzaje sera; mennonicką goudę - ser ręczny domowy posypywany różnorodnymi ziołami oraz ser z masy parzonej (parzenicę z ozdobnym logo). Są to sery typu holenderskiego, doskonale nadające się do rozpoczęcia przygody z domowym wytwarzaniem serów. Sery wykonywane były oczywiście „pod okiem” Żuławskiego Serowara. W trakcie ich przygotowywania szczegółowo omawiał on poszczególne procesy i aktywnie wspierał uczniów w ich serowarskich czynnościach.
Po zajęciach, każdy z uczestników mógł zabrać swój własnoręcznie wykonany ser do domu i poddać go procesowi dojrzewania. Satysfakcja gwarantowana.
Na zakończenie warsztatów młodzież wytworzyła wspólnie z Serowarem ricottę z serwatki, która pozostała po procesie wytwarzania innych serów. Przy okazji wytwarzania ricotty uczestnicy warsztatów poznali przepisy na pozostałe sery zwarowe, czyli panir i mascarpone. Z otrzymanej ricotty wspólnie wykonaliśmy prosty, mennonicki deser z owocami suszonymi i miodem. Degustacja doprawdy była rajem dla podniebienia...

galeriafoto

 ue2

20 034

 

cooltext385639034408631

 

prawa0

klikenauczanie

 

DTZCI430R

 

DTZCI430U

 

prawa1

prawa2

prawa3

 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Krzysztofa Kluka w Rudce

Adres:
ul. Ossolińskich 1, 
17-123 Rudka, woj. podlaskie

e-mail: zsckr.rudka@o2.pl
telefon: (085) 739 40 15